עיצוב פנים, אדריכלים ומה שביניהם

תחום עיצוב הבית נחשב לרחב במיוחד. וניתן להתבונן עליו כעל שדה משחק עצום בגודלו, בו פועלים שחקנים מסוגים שונים. הבעיה המרכזית היא שבעת בניית או תכנון מבנה, ואפילו במקרה של שיפוצים, ההבדלים בין אנשי המקצוע עלולים להיות מטושטשים – על אחת כמה וכמה למי שאינו בקיא בתחום (ומרבית אזרחי ישראל הם כאלה). המאמר הבא ינסה לעשות לכם קצת סדר בבלאגן בהתייחס בהבדלים הקיימים בין מעצבי פנים לבין אדריכלים.

נקודות הדמיון וקווי השוני בין בעלי המקצוע

ברמה הכללית, הן אדריכלים והן מעצבי פנים מתמחים בתכנון ובשינוי חללים במבנה מסוים. אבל, וזה אבל גדול מאוד, יש ביניהם הבדל מהותי: אדריכל מבצע לרוב פעולות הנוגעות למראה החיצוני של הבית, כמו גם פעולות תשתית הנחשבות לחיוניות (תכנון מערכת החשמל של הבית, למשל). לעומתו, מתמקד מעצב הפנים – כפי שניתן בוודאי להסיק משמו – בחללים הפנימיים של הבית, כאשר לרוב הגישה שלו היא אסתטית במהותה. עם זאת, ברור שהמעצב חייב לתת את הדעת גם על ההיבט הפרקטי של העיצוב, מתוך מטרה להתאים לדרישות, למאפיינים ולאורח החיים של בני הבית.

כל אחד מהמקצועות האלה מצריך, כמובן, הכשרה אחרת. על מנת להיות מעצבי פנים נדרשים לעבור קורס בתחום, לרוב קורס מקיף (אין הכרח בתואר אקדמי). לעומת זאת, על מנת לשמש כאדריכל נדרש תואר אקדמי בתחום. ואגב, עיצוב פנים בהחלט עשוי להיות התמחות מרכזית של האדריכל במסגרת לימודיו. בתחילת דרכו האדריכל יכול לבצע פעולות מוגבלות, כאשר הסמכויות שלו גדלות במידה והוא עוסק במקצוע שלוש שנים לפחות ועובר בהצלחה בחינות מקצועיות.

ויש גם מקצועות נוספים

כדי להוסיף קצת שמן למדורת המורכבות שלנו, אפשר לראות שהתמונה ממש לא מסתכמת בבעלי המקצוע שהוזכרו מעלה. ניתן למצוא לא מעט הכשרות ובעלי מקצוע, אשר לא יגידו הרבה למי שלא בקיא בתחום – אך בהחלט עלולים לבלבל אותו. הנדסי אדריכלות, למשל, הוא מקצוע מן המניין הנלמד בעשרות מוסדות בכל רחבי הארץ. לרוב, יכולים אלה לבנות בתים פרטיים או בתים בני עד ארבע קומות, כאשר הרחבת הסמכויות שהוזכרה מעלה אינה אפשרית.

בעת חיפוש אחר בעלי המקצוע ייתכן שתיתקלו גם במקצוע בשם "אדריכל פנים". מקצוע זה נראה מעט בעייתי, אפילו על גדר אוקסימורון. יש להדגיש כי על פי משרד התמ''ת, אין מקצוע כזה בישראל, כך שאדם המגדיר עצמו ככזה עלול בהחלט להביא לכך שיידלקו אצלכם מספר נורות אזהרה.

רוצים טיפים נוספים מהמעצבים שלנו? צרו איתנו קשר עוד היום!

www.s-os.co.il