מעקות

זהו אחד הרכיבים המשמעותיים ביותר במשוואת הבטיחות של כל בית, וכזה שבכוחו, לא פחות, להציל חיים. החשיבות של מעקים נחשבת לכה מכרעת מכיוון שרכיבים אלה, המופיעים בבתים כמו גם במוסדות אחרים, מיועדים למנוע מצבים של נפילה בין מספר מפלסים, או לחילופין מהמבנה החוצה לו. הנה כל מה שחשוב לדעת על המעקות.

מהם מעקות?

מעקות, ראוי להדגיש כבר בנקודה הזו, אינם המצאה חדשה כלל וכלל. למעשה, כבר בספר דברים התנ''כי מופיעה, כחלק ממצוות עשה ולא תעשה, הדרישה "ועשית מעקה לגגך, ולא תשים דמים בביתך, כי יפול הנופל ממנו". אלא שבמהלך ההיסטוריה, הגם שהמהות של המעקות לא השתנתה, היישום שלהם בפועל, כמו גם טכניקות הייצור או חומרי הגלם שלהם, דווקא כן השתנו.

כיום, נהוג לבנות מעקות בדופן מרפסות, חלונות או מדרגות, כאשר התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת לתכנן מעקה בכל צורה אפשרית. מבחינת חומרי הגלם, לא מפתיעה העובדה שמדובר בחומרים חזקים במיוחד, דוגמת סוגים שונים של מתכת (נירוסטה, ברזל) או זכוכית. קיימת אפשרות למעקות עץ, אם כי בחירה זו נפוצה פחות עקב התחזוקה הבעייתית של העץ והעמידות הנמוכה שלו.

מעקות בראי החוק

על מנת שמעקות יבצעו את עבודתם נאמנה, ויספקו את ההגנה לה מצפים, נדרש מהם למלא מספר תנאים עיקריים. התקן הישראלי הרלוונטי, תקן 1142, מגדיר שגובהו של מעקה צריך לעמוד על 105 ס''מ לפחות מהמקום שעשוי לשמש כמדרך רגל. יוצאים מכלל זה מעקות משופעים של חדרי מדרגות, שיכולים להסתפק בגובה של 90 ס''מ בלבד. כדי למנוע סכנת מעבר בין רכיבי המעקה, נדרש שהמרווחים שביניהם יהיו ברוחב הגדול מזה של כדור קשיח בגודל 10. באשר למרווח בין הרכיבים השונים של המעקה לבין עצמם, כמו גם בינם לבין הבניין, נדרש שהוא לא יעלה על 10 ס''מ.